Vodné športy

stránka o športoch na vode

Vysielačka s AIS prijímačom ICom IC M94D

Určite ste už počuli aspoň niečo o AIS (automatický identifikačný systém). Je to námorný sledovací systém používaný na zvýšenie bezpečnosti a efektívnosti navigácie a riadenia lodnej dopravy. Funguje pomocou transpondérov inštalovaných na lodiach, ktoré nepretržite vysielajú a prijímajú informácie prostredníctvom rádiových signálov VHF.

AIS umožňuje automatickú identifikáciu a sledovanie plavidiel vysielaním jedinečných identifikačných informácií, ako je názov plavidla, volací znak, číslo námornej mobilnej služby (MMSI), rozmery a ďalšie relevantné údaje. AIS poskytuje informácie o polohe plavidiel v reálnom čase pomocou presných údajov systému GPS (Global Positioning System). Zahŕňa súradnice zemepisnej šírky a dĺžky, rýchlosť nad zemou (SOG), kurz nad zemou (COG) a ďalšie navigačné podrobnosti. To umožňuje presné sledovanie a monitorovanie pohybov plavidiel. V reálnom čase viete zistiť, či ste v kolíznom kurze, koľko NM vás loď minie a kedy. Vlado PORVAZNÍK má na svojej lodi Civetta2 zabudovaný AIS do mapového plotteru. V AIS sa dajú nastaviť notifikácie podľa kolízneho kurzu, oblasti okolo našej lode a podobne, čo nám umožňuje pri preplavbách cez oceán alebo menej frekventovaných moriach si občas aj pospať a nechať loď riadiť autopilotom. Samozrejme, rozumne, budiť sa každých 10 až 20 minút a skontrolovať situáciu aj pozorovaním. A je to aktívny systém, čiže aj iné lode cedia požadované informácie o nás. Na lodi Trintella nič také nie je, ale Vlado si na výstave lodí v Düsseldorfe kúpil ručnú VHF vysielačku s prijímačom AIS. Konkrétne typ ICom IC M94D.

 icom ic m94d euro

 Nevieme síce vysielať údaje o našej lodi, ale vidíme veľké lode, ktoré to majú povinné. Ďalšia výhoda je, že keď potrebujeme osloviť pre nás potenciálne nebezpečnú loď, máme hneď aj vysielačku v ruke a nemusíme utekať do podpalubia k vstavanej vysielačke. Veľmi nám to pomohlo pri plavbe na Dunaji v hmle a hlavne v Marmarskom a Egejskom mori. Vyhli sme sa minimálne dvom kolíziám. V Marmarskom mori nás kapitán veľkej lode nevidel a po zavolaní sa nám ospravedlnil a uhol. V tom Egejskom mori na nás kapitán kašlal a mieril priamo na nás. Uhli sme sa síce na poslednú chvíľu a včas, ale kapitán bol asi mimo kormidla a loď riadil GPS autopilot. Nebyť AIS, tak by sme sa ani nemuseli stihnúť vyhnúť. Takto sme ho aspoň 10 minút sledovali, lebo AIS nás varoval včas. Momentálne som videl na internete jeho cenu 460 €. Keď sa vrátim z plavby okolo sveta a ešte ma bude more baviť, na 100 % si to kúpim. Podľa mňa to bude do takých 5 rokov povinnosťou mať AIS na každej, aj chartrovej lodi. Dajú sa kúpiť AIS prijímače aj ako USB kľúčiky a pripojiť k tabletu, napríklad s navigáciou Navionics.

A takto vyzerala situícia v plavebnej dráhe na Marmarskom mori:

AIS traffic

Tu je manuál pre ICom IC M94D.